Platser som för människor närmare varandra
Stadsparken i Svedala är ett exempel på en mötesplats för alla åldrar.
Hur vi planerar våra gemensamma miljöer påverkar mer än vi kanske tänker på. Genom att skapa trygga, tillgängliga och levande platser kan vi ge människor fler möjligheter att mötas i vardagen. Det är en viktig del i arbetet för att stärka gemenskapen och minska den ofrivilliga ensamheten i Svedala kommun.
När nya områden planeras handlar det inte bara om byggnader och vägar, utan om hela livsmiljöer. Parker, torg, gångstråk och busshållplatser utformas för att människor ska vilja stanna upp, röra sig och vistas där. Det kan vara en bänk i solen, ett utegym, en lekplats eller ett torg med liv och rörelse. Platser där möten kan uppstå spontant.
— En mötesplats behöver inte vara något organiserat. Det kan lika gärna vara en plats där man bara är nära andra människor, säger Lisa Asp som är samhällsstrateg på Svedala kommun.
Att skapa förutsättningar för möten
I planeringen vägs många faktorer in: trygghet, tillgänglighet, grönska och funktioner som lockar olika människor. God belysning, öppna ytor och tydliga stråk gör att platser känns trygga och enkla att använda. Variation är också viktigt – en plats ska fungera för både aktivitet och vila samt för både socialt umgänge och en stund för sig själv.
Arbetet planeras utifrån ett perspektiv som ska inkludera så stort åldersspann som möjligt. Det innebär att miljöerna ska fungera för både barn, unga, vuxna och äldre. Målet är att skapa platser som håller över tid och som många kan känna sig hemma i.
Exempel på platser som planeras med möten i fokus är parker och torg, gång- och cykelstråk, stationsområdet och Stadsparken. Även samhällsservice kan bli en naturlig mötesplats, till exempel när olika funktioner samlas på samma plats.
Invånarnas röster är viktiga
Invånarnas synpunkter är en viktig del i arbetet. Genom samråd, möten, dialoger och andra forum samlas idéer och erfarenheter in. Det gör att planeringen bättre kan spegla hur människor faktiskt använder och upplever sina miljöer.
Samtidigt är det tydligt att samhällsplanering inte ensam kan få bort den ofrivilliga ensamheten. Däremot kan den skapa förutsättningar.
— Vi kan inte planera bort ensamhet, men vi kan skapa platser där det blir lättare att mötas och känna sig som en del av ett sammanhang, säger Karin Gullberg som är stadsarkitekt i Svedala kommun.
En del av något större
Arbetet med våra gemensamma miljöer är en del av ett större sammanhang. Genom Svedala snackar samlar vi just nu in idéer och tankar kring hur vi tillsammans kan minska ofrivillig ensamhet i kommunen, i alla åldrar.
Här kan du bidra med dina egna förslag – allt från nya sociala ytor utomhus till små initiativ i vardagen. Tillsammans kan vi utveckla det som redan finns och skapa fler möjligheter till gemenskap i hela Svedala.