Stäng
Tillbaka till nyhetslistan

Historisk höst på biblioteket i Svedala

Publicerad 2023-09-12 kl 11:46

Tröskning hos Jöns Jönsson, Sturup 1914. Foto: Martin Svensson. Bilden ägs av Folklivsarkivet i Lund.

Är du intresserad av historia? Spana då in höstens föreläsningar på Svedala bibliotek.

"... ett i ekonomiskt hänseende mycket lyckligt folk."
I vår kommun ligger godsen tätt. Vi ser dem som intressanta utflyktsmål och vackra inslag i landskapet. Genom historien ägdes godsen i huvudsak av adel. Allmogen arbetade för godsägaren mot att få bruka en lott av adelns jord. Hur var relationen mellan adeln och hans lantarbetare?

Magnus Olofsson, historiker från Lunds universitet, föreläser här om adel och allmoge, om vinnare och förlorare på den skånska landsbygden under 1800-talet.

Dag och tid: Onsdagen den 27 september kl. 18.00, Svedala bibliotek
Anmälan: biblioteket.svedala@svedala.se eller 040-626 82 03

Föreläsningsserie med Bo Sahlée
På biblioteket i våras höll Svedalakännaren, även före detta kulturchef och lärare, Bo Sahlée en uppskattad studiecirkel om Svedalas historia. Missade du detta får du en ny chans i höst med hans föreläsningsserie:  

När fick Svedalaborna själva bestämma? Historien bakom den lokala självstyrelsen.
Dag och tid: Torsdagen den 12 oktober kl. 18.00, Svedala bibliotek
Anmälan: biblioteket.svedala@svedala.se eller 040-626 82 03

Industrialiseringen i Svedala kommun
Dag och tid: Torsdagen den 16 november kl. 18.00, Svedala bibliotek
Anmälan: biblioteket.svedala@svedala.se eller 040-626 82 03

Min uppväxt i Svedala
Dag och tid: Torsdagen den 7 december kl. 18.00, Svedala bibliotek
Anmälan: biblioteket.svedala@svedala.se eller 040-626 82 03

Stort intresse

På biblioteket känner man av att det finns ett historieintresse bland kommuninvånarna.  
– Många i kommunen känner till Klågerupsupproret. Det är en av de mest dramatiska och skrämmande händelserna i kommunens historia. Vill man veta mer om vad som låg bakom det tycker jag man ska passa på att komma till föreläsningen den 27 september. Och det finns ett stort historiskt intresse bland alla som bor i vår kommun – det märkte vi inte minst när platserna till Bo Sahlées kurs tog slut i våras. På biblioteken vill vi gå detta intresse till mötes, berättar bibliotekarie Hanna Svärdh Nilsson.

Varmt välkommen till biblioteket i höst!

En svartvit arkivbild. Några människor står vid en häst och vagn på en innergård. I bakgrunden ser man en mölla. Foto.

Oljemöllan vi nuvarande Marknadstorget i Svedala. Fotot är från ca år 1890. Fotografen är okänd.

Sidansvarig: Daniel Bramsell