Tillbaka till nyhetslistan
Hallå där... Nino Kusljic, vinnare av Årets Idrottspris 2025!
Nino Kusljic tar emot applåder från publiken i samband med prisutdelningen på nationaldagen 2026.
Efter ett framgångsrikt år med EYOF-guld på 200 meter och en plats bland Sveriges främsta U20-löpare genom tiderna har Nino Kusljic tilldelats Svedala kommuns Idrottspris 2025. Vi tog ett snack med honom om framgångarna, friidrotten och framtidsmålen.
Nino Kusljic, friidrottare från Svedala, har haft ett exceptionellt år på löparbanorna. Efter flera starka resultat under säsongen kröntes året med ett guld på 200 meter vid European Youth Olympic Festival (EYOF), samtidigt som han avancerade till en plats bland de tio främsta U20-löparna genom tiderna i Sverige. För sina idrottsliga framgångar har han nu tilldelats Svedala kommuns Idrottspris 2025.
Hur känns det för dig att få Årets Idrottspris?
– Hej! Tack så jättemycket! Det var superroligt att bli utsedd som en av Svedalas pristagare. Det betyder väldigt mycket och jag kommer att ha det här som ett fint minne under lång tid framöver, säger Nino Kusljic
Berätta lite mer om dig själv! Hur kommer det sig att du fastnade för friidrotten?
– Jag började med friidrott vintern 2016. Innan dess hade jag testat flera olika sporter, senast hockey. Vi tränade mycket löpning på isen, men när det var dags att börja spela med klubbor kände jag att det inte riktigt var min grej. Det jag gillade mest var faktiskt att springa. Då valde vi att testa friidrott i stället, och jag fastnade direkt. Vi sprang mycket och det var precis det jag älskade att göra. Tio år senare är jag fortfarande kvar.
Beskriv ditt 2025 för oss – vilka höjdpunkter och utmaningar fanns?
– Det har utan tvekan varit mitt bästa år inom friidrotten hittills. Jag gjorde många bra tävlingar och sprang flera starka tider. Den tuffaste perioden var den sista månaden innan EYOF. Träningarna gick inte riktigt som planerat och mina tränare var bortresta under en period när förberedelserna behövde vara som allra bäst.
– Men till slut föll allt på plats. Jag lyckades ta guld på 200 meter för Sveriges landslag vid EYOF och nådde samtidigt en placering som tionde bästa U20-löpare genom tiderna i Sverige. Det är ett år jag aldrig kommer att glömma.
Vad händer den närmsta tiden för dig?
– Det finns många spännande tävlingar framför mig. Nordiska mästerskapen, Finnkampen och Junior-VM är de stora målen. Det ska bli väldigt roligt att få representera Sverige igen och tävla på ännu högre nivå.
Om du blickar framåt – vad är det stora målet just nu?
– Just nu satsar jag främst på Junior-VM i Eugene, USA. Först behöver jag klara kvalgränsen, men det ser jag inte som det största hindret. Mitt fokus ligger snarare på att kunna prestera riktigt bra när jag väl är där och konkurrera om placeringarna, avslutar Kusjlic.
Med en stark utvecklingskurva, internationella framgångar och en tydlig målsättning inför framtiden är Nino Kusljic ett av de mest spännande namnen inom svensk ungdomsfriidrott. Årets Idrottspris är ett välförtjänt kvitto på ett minnesvärt 2025.