

Projekt Bara Centrum

PEAB är igång med bygget av vad som ska bli vår nya multihall! Vi får därför samsas med byggarbetare, lastbilar och grävmaskiner fram till årsskiftet 2010-2011.

Den skuggade delen visar parkering där man får stå i en timme.
2010-03-25 Vi skyltar halva parkeringen vid Bara centrum till entimmesparkering istället för 24 timmar som det tidigare varit.
Denna ändring gör vi under byggtiden av Multihallen, fram till att även parkeringen byggts om. Efter ombyggnaden görs en utvärdering om skyltningen ska vara permanent.
Under byggtiden av Multihallen ber vi alla som ska parkera en längre stund att använda sig av den tillfälliga parkeringen söder om Centrumgatan.
Första spadtaget för multihallen
Henriette Coyets gata kommer stundtals att trafikeras av tung fordonstrafik och ibland vara avstängd för tillfart till skolorna.
Parkering för personal och besökare till skolor och förskolor finns vid Bara centrum.
Du som bor och arbetar i direkt anslutning till byggarbetsplatsen kan komma att påverkas av arbetet då vissa arbetsmoment medför hög ljudnivå och vibrationer. Vi hoppas att du har förståelse och överseende!
Tillsammans kan vi se fram emot en ny multihall som ytterligare höjer trivseln för alla som bor och vistas i Bara!
Läs mer
Information till närboende (januari 2010)
Information till föräldrar, skolor och förskolor (november 2009)







