Skriv ut sidanSkicka till facebook

Vaccination mot HPV för flickor

Humant Papillomvirus (HPV) är ett virus som sprids genom sexuella kontakter och som ger ökad risk att drabbas av livmoderhalscancer.

Vaccination mot livmoderhalscancer ingår i det allmänna vaccinationsprogrammet för barn. Vaccin bör helst ges tidigt, innan sexualdebut, för att få fullgott skydd. Vaccinet ges i tre doser inom cirka sex månaders tid.

Flickor i årskurs fem och sex kommer därför att erbjudas vaccination i skolan. Flickor födda 1999 och senare kommer att erbjudas kostnadsfri vaccination inom skolhälsovården. Flickor som är födda mellan 1995 och 1998 kommer att erbjudas kostnadsfri vaccination på vårdcentraler i Region Skåne i mars 2012.

Vaccinationen omfattar tre sprutor och ges i överarmen, vid tre olika tillfällen inom sex månader. De allra flesta får inga biverkningar eller bara lindriga besvär som klåda och svullnad vid injektionsstället.

Läs mer på www.1177.se - Vaccination mot livmoderhalscancer i Skåne eller www.umo.se

Vi kommer att starta vaccinering av flickor födda 1999-2001 i september 2012.


 




Senast uppdaterad:2012-02-29

Se hela eller delar av kommunfullmäktiges sammanträden via webb TV
Knapp för att läsa om nyheter och utveckling i Bara
Mer information om arbetsmarknadsenheten
Knapp för att läsa om Nya skolans uppbyggnad
knapp lediga jobb
Dialogen - ställ frågor, diskutera och var med i undersökningar!
Dexter -  inloggning för målsmän i vårt system för skola och förskola
Biblioteken i Svedala, Klågerup och Bara
Ansök om barnomsorgsplats direkt på webben
Sök bostad på svedalahem.se
Anläggningsprojekt i Svedala kommun